ÖVRIGT / Diverse / Tidskrifter 5806047
*
nr 580 6047
Tidskrifter
inbundna tyska tidskrifter (3 st) : Deutsche Kunst und Decoration, 1929, 1930
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:28:34
- Budhistorik
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: tidskrifter
-
6019 Bordstabletter
4 st, Engelska jaktmotiv, 40x30 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:52
-
6238 Bricka
Alessi. Diameter: 48 cm
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:42
-
5177 Bricka
Försilvrad. Lars Holmström (1894-1959), Sverige. A..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 18:21
-
6018 Brickor
3 st, Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Längd: 60 cm
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:46
-
6188 Coasters
för flaskor, 4 st, Skultuna, botten i trä, försilv..//
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:07
-
6056 Golvlykta
Smide, saknar glas & el. Höjd: 160 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 20:38
*
Tidskrifter
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6047
Tidskrifter
inbundna tyska tidskrifter (3 st) : Deutsche Kunst und Decoration, 1929, 1930
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod pÃ¥ 1920-talet parallellt med den mer överdÃ¥diga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: tidskrifter
-
6019 Bordstabletter
4 st, Engelska jaktmotiv, 40x30 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:52 -
6238 Bricka
Alessi. Diameter: 48 cm
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:42 -
5177 Bricka
Försilvrad. Lars Holmström (1894-1959), Sverige. A..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 18:21
-
6018 Brickor
3 st, Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Längd: 60 cm
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:46 -
6188 Coasters
för flaskor, 4 st, Skultuna, botten i trä, försilv..//
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:07 -
6056 Golvlykta
Smide, saknar glas & el. Höjd: 160 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 20:38